Ve chvíli, kdy intimní život utichne, nemusí jít jen o drobný výpadek v partnerském programu. Podle nové studie může dlouhodobá absence sexu způsobovat duševní nepohodu, která se může prohloubit až do depresivních stavů. Není tedy na škodu přemýšlet, zda se nevyplatí toto téma otevřít, ať už ve dvou, nebo s odbornou pomocí.
Intimita není luxus, ale stavební kámen
Sexuální blízkost není jen třešničkou na dortu, ale spíš základem celého receptu. Když ve vztahu chybí, často se to neprojeví jen navenek, ale i v nitru každého z nás. Například z dat, která zveřejnil sexshop YOO.cz, vyplývá, že až 96 % českých žen a mužů považuje kvalitní sexuální život za pilíř stabilního vztahu. Skutečně spokojených je ale podstatně méně, k pravidelnému orgasmu se přihlásilo pouze 30,6 % žen. U mužů je toto číslo 52,7 %. Nepoměr, který vnímá spousta žen i bez statistik.
Studie zveřejněná v The Journal of Sexual Medicine zkoumala dopady nízké sexuální aktivity na psychiku žen. Výsledky ukázaly, že ženy, které mají sex méně než jedenáctkrát ročně, mají o 37 % vyšší pravděpodobnost výskytu příznaků deprese. A nešlo přitom o běžné výkyvy nálad, i po započtení faktorů jako věk, zdravotní stav či ekonomická situace zůstávala souvislost velmi silná.
„Intimní kontakt je komplexní potřeba. Týká se těla, emocí i vztahu. Když dlouhodobě chybí, není divu, že se to promítá do psychiky,“ popisuje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a předseda České společnosti pro sexuální medicínu.
Kruh, ze kterého je těžké vystoupit
Zkoumaný vzorek čítal přes 6 000 žen ve věku 20 až 59 let. Nejhůře na tom byly ženy mladší padesáti let, které žily v partnerském vztahu. Právě pro ně se nedostatek sexu nejvíce podepisoval na psychické pohodě. Pravidelný sex zvyšuje produkci endorfinů, přispívá ke kvalitnějšímu spánku, podporuje sebedůvěru a pocit sounáležitosti. Pokud však vymizí, dostavuje se vnitřní prázdnota, úzkosti a otázky typu: „Je se mnou něco špatně?“ A co víc, právě deprese pak dále potlačují touhu po sexu. Spirála, ze které není snadné vystoupit. „Narušená intimita často signalizuje hlubší problém. Proto je důležité o tom mluvit. Pokud se ženě nedaří najít způsob, jak téma vhodně otevřít se svým protějškem, rád bych povzbudil k vyhledání ověřeného terapeuta nebo sexuologa. Často stačí několik málo sezení, aby se bariéra mezi partnery rozpustila,“ doplňuje Marek Broul.
Naučte se říkat, co potřebuješ
Výzkum zároveň ukázal, že ženy, které mají častější sexuální kontakt, jsou zpravidla v lepším zdravotním stavu, mají vyšší vzdělání a jsou finančně zajištěnější. Jejich společným rysem ale je i to, že se nebojí otevřeně sdělit, co od sexu očekávají. „Nejde o počet styků za měsíc, ale o to, jestli vám vyhovuje frekvence a kvalita. A zda o tom s partnerem zkoušíte mluvit. Je to stejně přirozené jako plánování dovolené, nestyďte se. Důležité je mluvit o sobě, o svých potřebách, cítím, že bych potřebovala, toužím po… a vyhnout se formulacím typu ty nechceš, ty mi nedáváš, ty mě zanedbáváš,“ radí přední sexuolog Marek Broul.
Mnoho žen se nachází v situaci, kdy je jednodušší téma potlačit, než ho otevírat. Jenže právě v těchto chvílích se může skrývat příležitost ke změně. I jeden upřímný dialog, ať už v páru, nebo pod vedením terapeuta, může zásadně ovlivnit atmosféru ve vztahu i vnitřní pohodu. Vyhledat pomoc není projev slabosti, ale vědomá forma péče, o sebe, o partnerské soužití i o duševní zdraví.
Zdroj: MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a předseda České společnosti pro sexuální medicínu
Související články