Mohlo by se ve vlnách Velkých jezer skrývat 575 GW energie, zejména během bouří? Vzhledem k tomu, že se pozornost výrazně soustředí na solární a větrnou energii, energie z vln je často přehlížena.
Díky průkopnické práci inženýrů z University of Minnesota-Duluth spolu s Dr. Craigem Hillem je však energie z vln nyní uznávána jako životaschopný zdroj energie, který si zaslouží pozornost.
Využití potenciálu energie vln
Energie vln, forma obnovitelné energie získávané z pohybu vody, má potenciál významně přispět ke globálnímu energetickému mixu. Velká jezera se svou rozlehlou plochou a častými bouřemi nabízejí jedinečnou příležitost k využití této energie. Výzkumníci z Minnesotské univerzity se zaměřují zejména na Hořejší jezero, největší z Velkých jezer, kde se průměrná délka vln pohybuje kolem 2 až 3 metrů. To naznačuje skrytou sílu, kterou by bylo možné využít.
Podle amerického ministerstva energetiky by energie z vln mohla potenciálně pokrýt podstatnou část národní potřeby elektřiny. Údaj 575 GW představuje teoretické maximum, které by v případě plného využití mohlo významně přispět do energetické sítě USA. Cílem výzkumníků je zachytit veškerou energii, která je ve vlnách Velkých jezer k dispozici, což je náročný, ale potenciálně přínosný úkol.
Inovativní výzkum a vývoj
Dr. Hill a jeho tým využívají pokročilé technologie ke studiu vzorců vln a energetického potenciálu. Ke sběru dat o aktivitě vln nasadili síť bójí a počítačových modelů. Tyto údaje jsou klíčové pro navrhování konvertorů vlnové energie (WEC) přizpůsobených jedinečným podmínkám vnitrozemských jezer. Na rozdíl od oceánu je na Velkých jezerech díky jejich sladkovodnímu složení méně korozivní prostředí, což je ideální pro testování a vývoj.
Jedním z inovativních řešení navržených týmem je přečerpávací vodní elektrárna. Tato technologie by mohla ukládat energii vyrobenou během bouřlivých období a zajistit tak stálé dodávky energie i v době, kdy je aktivita vln nízká. Převedením krátkodobých nárazových vln na stálý výkon energie by tento přístup mohl překonat jeden z hlavních problémů energie z vln.
Budoucnost energie z vln na Velkých jezerech
Přestože potenciál je obrovský, cesta ke komerčním vlnovým farmám na Velkých jezerech je teprve v počáteční fázi. Zřízení těchto farem bude vyžadovat značné investice a technologický pokrok. Prováděný výzkum však pokládá základy pro budoucí vývoj. Velká jezera slouží jako vynikající testovací prostor pro technologie WEC, které by se nakonec mohly uplatnit celosvětově.
Navzdory výzvám jsou potenciální přínosy energie z vln příliš významné na to, abychom je ignorovali. Vzhledem k tomu, že změna klimatu vede k častějším a intenzivnějším bouřím, mohl by se energetický potenciál Velkých jezer zvýšit. Díky pokračujícímu výzkumu a investicím by se energie z vln mohla stát důležitou součástí obnovitelných zdrojů energie.