Nové Město na Moravě
Nové Město na Moravě si mnozí spojují se zimními sporty, a především pak biatlonem. To je samozřejmě správně (právě v Novém Městě na Moravě se nachází slavná Vysočina Arena, ve které se každoročně koná řada mezinárodních závodů, včetně Mistrovství světa v Biatlonu nebo Světového poháru horských kol), ale ve skutečnosti se toho zde skrývá mnohem víc.
Srdcem města je krásné Vratislavovo náměstí, kterému dominuje kostel sv. Kunhuty s impozantními sgrafitovými fasádami. Tyto renesanční omítkové malby jsou dílem významného akademického malíře a českého umělce Karla Němce. Uprostřed náměstí pak nepřehlédněte kašnu se sochou od dalšího významného rodáka, sochaře Jana Štursy. Jan Štursa však není jediným významným sochařem pocházejícím z Nového Města. Narodil se zde také Vincenc Makovský, na jehož sochy (a zejména pak busty) můžeme narazit po celé republice.
Pokud vás láká historie a umění, navštivte Horáckou galerii, sídlící v prostorách bývalého renesančního zámku. V současné sobě zde (kromě výstavy historicky významných novoměstských umělců) probíhá například výstava děl naivní malířky Natálie Schmidtové s názvem Prostá krása, výstava originálních soch Jakuba Flejšara či výstava ilustrací novoměstského rodáka Lukáše Tomka, kterého znáte asi spíše pod pseudonymem Luke Tomski (ilustroval například knihy Ladislava Zibury, novou knihu Karolíny Four pojmenovanou Moje první kniha o jídle či knihu Geniální potraviny, jejímž autorem je Max Lugavere).
Vynechat rozhodně nesmíte ani Horácké muzeum sídlící v budově radnice, které vás provede historií regionu, lidovými tradicemi a řemesly. Dozvíte se zde, jak se kdysi na Vysočině žilo a prohlédnout si budete moci i trvalé expozice o lyžařství, sklářství, železářství nebo o lidové architektuře či originál Zlaté lyže.
Nejen milovníci historie a umění si na Horácku ovšem přijdou na své. Pokud jste vyznavači cyklistiky, určitě si na kole vyrazte po Bílé Magistrále na Milovy za originálními Milovskými perníčky a pralinkami, nebo zvolte asi 40 km dlouhou trasu, která vás přivede až do malebné obce Kadova, kde budete v místním hostinci moci ochutnat bylinný likér Kadovánek. Pokud vás na cyklistiku příliš neužije a radši volíte túry, vyšlápněte si například na Paseckou skálu. V zimě se pak celá oblast logicky mění na ráj pro běžkaře se stovkami kilometrů upravených tras, se SKI areály a tratěmi upravenými pro psí spřežení.

Zdroj foto: Pasecká skála/ Archiv Koruna Vysočiny
Vesnické památkové rezervace Křižánky a Krátká
Dalším místem, kde se prakticky zastavil čas, je vesnická památková rezervace Křižánky, největší rezervace svého druhu na Vysočině. Ty se nachází přímo v srdci Žďárských vrchů a rozprostírají se po obou březích řeky Svratky. Soubor tří malebných vesniček (České Křižánky, Moravské Křižánky a České Milovy) tvoří převážně roubené domy typické pro oblast Horácka na Českomoravském pomezí, z nichž je celkem 45 kulturní památkou. Jejich historie je spjatá zejména s výrobou pilníků, o které se můžete dozvědět víc na naučné stezce vedoucí na Český kopec.
Další vesnickou památkovou rezervací s bohatou historií a jedním z nejhodnotnějších celků lidové architektury je Krátká. Malebnost jedinečných lidových staveb, ve kterých převládá typ malých horských usedlostí, je ještě umocněna vhodným začleněním do okolní krajiny. Pokud se chcete dozvědět víc o historii a kultuře tohoto kraje, navštivte Dům přírody Žďárských vrchů, který se nachází v historickém statku z 19. století. Čekají vás tu interaktivní expozice, které zabaví celou rodinu.

Zdroj foto: Statek, v němž sídlí Dům přírody Žďárských vrchů/ Archiv Koruna Vysočiny
Žďár nad Sázavou
Jen kousek od Nového Města leží Žďár nad Sázavou, město s bohatou historií, kterému dominuje unikátní Zelená hora. Právě zde stojí architektonický skvost a památka UNESCO: Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Tato barokní perla je vrcholným dílem světoznámého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela a ohromí vás svým symbolismem a harmonií tvarů.
Hned vedle kostela se rozkládá zámek Žďár nad Sázavou, který vznikl přestavbou cisterciáckého kláštera. Dnes je v soukromém vlastnictví rodiny Kinských a nabízí fascinující expozice. Zámek se nikdy nezamyká, naopak, prostor je otevřený pro všechny, kteří chtějí tvořit a sdílet. Kromě zámku můžete ve Žďáru navštívit také Muzeum nové generace, vydat se po stopách Santiniho, nebo se zapojit do některého z uměleckých počinů: programů pro děti i dospělé, řemeslných dílen, festivalu současného tance KoresponDance nebo pravidelných koncertů.
Ubytování vás tu čeká velmi netradiční, noc můžete strávit v zahradníkově domku, bývalé šlechtické akademii, ve mlýně ze 17. století nebo v barokní věži, ze které budete mít výhled na celý areál. Autorkou všech interiérů je designérka Alexandra Dýcková, kterou si pro dlouhodobou spolupráci vybrala paní hraběnka Marie Kinsky.
Tak co, nalákali jsme vás?
Zdroj info: Autorka článku, tiskové materiály, horackagalerie
Související články