Země skrývá záhady, které lidstvo stále nedokáže vyřešit. Tyto záhady vytvářejí kolem naší planety auru fascinace.
Jedním z nejzajímavějších případů, který udržuje mezinárodní vědeckou komunitu v napětí, je rádiový signál přicházející z hloubi Antarktidy. Tento jev se stal událostí, které zatím nikdo plně nerozumí a nedokáže ji vysvětlit.
Je to jen jeden z mnoha případů, které upoutaly pozornost vědců. Existují podobné precedenty, které ve vědecké komunitě vyvolaly velký rozruch. Jedním z pozoruhodných příkladů byl případ podivného televizního signálu, který jako by přicházel z oblohy a který znovu rozvířil diskuse o možnosti, že ve vesmíru nejsme sami. V tomto případě se však ukázalo, že vysvětlení je spíše pozemské: vlny se odrážely od letadel prolétajících nad hlavou.
Nyní se vědci vydali na misi, jejímž cílem je vyřešit záhadu tohoto rádiového signálu přicházejícího z hloubi antarktického ledu, jevu, který zatím postrádá racionální či vědecké vysvětlení, jež by rozptýlilo veškeré pochybnosti.
Překvapivé zjištění
Tato záhada se datuje do doby před 20 lety, kdy vysokohorský vědecký balon letící nad Antarktidou zachytil rádiové signály ze Země. Tento dopravní prostředek obsahoval přístroje speciálně navržené k zachycení vzdálených ozvěn z vesmíru. Nikdy je však nenapadlo, že tyto zvuky nebudou přicházet z oblohy, ale z hloubi pod ledem.
Objev byl učiněn v rámci experimentu ANITA (Antarctic Impulsive Transient Antenna), mezinárodního projektu fyziků, kteří se snaží detekovat neutrina, nenabité a téměř bezhmotné subatomární částice, které neustále procházejí naším tělem, aniž bychom si to uvědomovali. I když byl cíl tohoto výzkumu fascinující už sám o sobě, výsledky byly ještě překvapivější.
Vědecký balón při průletu určenou oblastí objevil nevysvětlitelné signály hned dvakrát: jednou v roce 2006 a podruhé v roce 2014. Tyto ozvěny přicházely z velmi strmých úhlů zpod povrchu a nevykazovaly žádné známky odrazu, což bylo skutečně pozoruhodné. Podle odborníků šlo o něco, co fyzika považovala za nemožné, a proto se rozhodli zaměřit veškerou pozornost na tento nález.
V rozporu s fyzikálními zákony
Odborníci vysvětlili, že aby částice mohla vyslat takový signál, musela proletět tisíce kilometrů pevnou horninou, což nedokážou ani neutrina. Navzdory tomu měli data přímo před očima a nechávali vědce na velkých pochybách, protože věděli, že to, co jejich přístroje zachytily, je sice skutečné, ale naprosto nevysvětlitelné.
Původně se předpokládalo, že by mohlo jít o tau neutrina, tedy variantu, která při průchodu antarktickým ledem mohou generovat tau leptony, což vyvolává „vzdušné sprchy“. Tato teorie však byla zavržena, protože úhly, frekvence a intenzity neodpovídaly. Kromě toho byla sonda ANITA speciálně navržena pro detekci takových signálů, takže měli příklady, jak tyto nálezy porovnat.
Překvapivé teorie
Pro signály přicházející z hloubi Antarktidy zatím neexistuje žádné konkrétní vysvětlení. Vědci navrhli několik hypotéz, které by mohly tento jev vysvětlit. Jedna z nejzajímavějších (a také jedna z nejzáhadnějších) předpokládá, že by ozvěny mohly souviset s temnou hmotou nebo jinými částicemi, které v současné teorii nefigurují.
@modernday_eratosthenes Let it move through you #stem #science Order my book “The Iron Dreamers” available everywhere books are sold! (US + Canada – rest of the world in August and July) Sources: 1. “Strange radio pulses detected coming from ice in Antarctica” – Penn State 2. “Search for the Anomalous Events Detected by ANITA Using the Pierre Auger Observatory” – APS (original paper) 3. “Anatomy of an Electromagnetic Wave” – NASA#greenscreen
♬ original sound – ashley
Další teorie poukazují na možné neznámé efekty šíření rádiových vln způsobené atmosférickými, elektromagnetickými nebo topografickými podmínkami. Žádná z nich zatím nedokázala záhadu rozluštit a led stále skrývá tajemství, které šokuje celou vědeckou komunitu. To jen dokazuje, jak fascinující a podivná může někdy být věda a příroda.
Záhada rádiových signálů Antarktidy zůstává předmětem intenzivního výzkumu. Vědecká komunita stále zkoumá nové technologie a metody, aby tuto záhadu rozluštila. Svět zatím netrpělivě očekává odpověď, která by mohla objasnit jednu z nejzajímavějších záhad naší doby.